اگر سنگ شما آسیب دیده و دنبال راه حل ترمیم آن هستید، صفحه برای شماست. اینجا روش های فوری از بین بردن لکه از روی سنگ را بسته به نوع سنگ توضیح داده ایم. برای دسترسی سریع ، از فهرست زیر انتخاب کنید.

لکه روی سنگ شما از کدام نوع است؟ 2 نوع لکه سنگ

برای این که بدونید چطور لکه را پاک کنید، اول باید بدونید لکه جزء کدام دسته است:

لکه های روی سنگ ها دو نوع هستند:

نوع اول لکه های فیزیکی

وقتی چیزی روی سنگ بریزد و به آن بچسبد. و وارد منافذ ریز سنگ شود. اما خود سنگ را خراب نکرده باشد، لکه فیزیکی است.  یعنی وقتی مواد از روی سنگ شسته شد سنگ تغییر رنگ نداده باشد. و مثل بقیه سنگ ها سالم باشد. مانند شکل زیر که یک لکه فیزیکی است. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان با کاردک روی سنگ نکشید. در ادامه علت را توضیح داده ایم.

از بین بردن لکه از روی سنگ

این نوع لکه ها را میتوانید با شستن با روش های خاصی از بین ببرید. یک کفسابی اصولی میتواند سخت ترن لکه هایی فیزیکی مثل لک سیمان و دوغاب را از روی سنگ پاک کند.

پاک کردن لکه های چسبیده روی سنگ گرانیت

سنگ گرانیت در آشپزخانه ها بسیار استفاده می شود. پاک کردن لکه ها از روی سنگ گرانیت بسیار آسان است. به شرط آن که به محض ریختن مواد روی آن به سرعت آن را با آب گرم و دستمال پاک کنید.

اگر لکه های قدیمی پاک نشد هرگز از سرکه یا شوینده های اسیدی یا سفیدکننده ها استفاده نکنید. شاید در نگاه اول لکه را پاک کنند و مشکلی دیده نشود. اما به مرور لایه روی سنگ ها از بین میبرند و سنگ گرانیت زیبایی خود را از دست میدهد. و کدر میشود. توجه داشته باشید که هرگز از جوش شرین ، نوشابه و پاک کننده های اسیدی برای پاک کردن لکه های فیزیکی روی سنگ گرانیت استفاده نکنید.

دو اشتباه مهلک در پاک کردن لکه های فیزیکی:

اگر میخواهید لکه های قدیمی و سفت شده را از روی سنگ پاک کنید. هرگز به سراغ شوینده های قوی و سفیدکننده ها و جرم گیر ها نروید! این مواد به احتمال زیاد باعث خوردگی سنگ و ایجاد لکه های همیشگی می شوند.

استفاده از تیغ یا اجسام تیز مثل چاقو هم یک اشتباه بزرگ است! همه ما سنگ را به عنوان جسمی بسیار سخت میشناسیم. اما باید بدانید که گاهی چاقو یا تیغ موکت بری و … میتوانند باعث خراش روی سنگ شوند. این خراش در ابتدا به چشم نمی آیند. اما هفته ی بعد در این شکاف ها گرد و خاک و جرم جمع میشود. که قابل پاکسازی نیستند.

از بین بردن خط و خش روی سنگ

ابتدا خراش های عمیق سنگ را باید با الماس سابید. سپس سطح باید به طور یکسان جلا داده شود. هر دو این فرآیند اگر به صورت نادرست انجام شوند می توانند آسیب بیشتری وارد کرده و یا حتی سنگ گرانیتی را خراب کنند. این کار باید حتما توسط مراکز معتبر کفسابی انجام شود. تا سنگ آسیب بیشتری نبیند.

نوع دوم لکه های شیمیایی

 بعضی مواد مثل شوینده های اسیدی یا شوینده های قوی که با جنس سنگ شما سازگار نیست میتواند سنگ را بخورند! یعنی باعث تغییر شیمیایی روی سنگ شود.

پاک کردن لک وایتکس

چطور بفهمیم سنگ تغییر شیمیایی داده؟

اگر سنگ را با ماده جدیدی شستید و سنگ این ویژگی ها را داشت سنگ خورده شده:

 • سنگ مات شده
 • رد مواد مانند لکه روی بخشی از سنگ مانده
 • جنس سنگ عوض شده و دیگر صاف و یکدست نیست
 • چند روز بعد از شست و شو سنگ ها تیره شده و به راحتی قبل تمیز نمی شوند

اگر سنگ شما یک یا چند مورد بالا را داشت سنگ تغییر شیمیایی داده است. و با هیچ نوع ماده ی  شستشو ای نمیتوان آن را به حالت قبل برگرداند.

اما نگران نباشید. تنها یک راه برای حل این مشکل وجود دارد و آن کفسابی است.

اما کفسابی چطور میتواند سنگ آسیب دیده را به حالت قبل برگرداند؟

وقتی سنگ شما خورده می شود و آسیب میبیند مانند شکل زیر می شود.

دستگاه کفسابی سنگ را با روش خاصی سمباده می کشد. تا قسمت های آسیب دیده از سنگ جدا شود. و درواقع لایه  نازکی از روی سنگ سابیده میشود. کفساب این کار را روی تمام سطح اتاق انجام میدهد. و روی کل زمین سنگی نو که زیر لایه ی قبلی بود بیرون می آید.

نتیجه  این کار علاوه بر حذف لک ها، داشتن سنگ های نو و صیقلی است.

در ادامه هرکدام از موادی که باعث تغییر شیمیایی میشوند را بررسی میکنیم:

تاثیر کفسابی در از بین بردن لکه سنگ

از بین بردن لک جرم گیر و جوهرنمک

دقت کنید که لک جرم گیر ها و جوهر نمک از این نوع لکه های شیمیایی هستند. این مواد ابتدا سنگ را تمیز میکنند و جرم ها را میبرند. اما غافل از این که سطح سنگ هم آسیبب می زنند. و سنگ آسیب دیده بیشتر از قبل آلودگی را جذب میکند و سیاه میشود.

این نوع لکه ها را هرچه زودتر ا دستگاه سابزنی پاکساز کند بهتر است. چون عمق کمتری آسیب میبیند و کفسابی هم سریع تر و بهتر انجام می شود.

لک جرمگیر روی سنگ مرمر و دهبید و هرسین

این سه سنگ به جرمگیر بسیار حساس هستند و نباید از جرمگیر روی آن ها استفاده کنید. اما اگر به اشتباه از این مواد استفاده کردید و سنگ لک شد، هرگز با الکل یا تینر سعی در پاک کردن لکه نکنید!

این کار خرابی را بیشتر میکند. و همچنین دستمال کشیدن بیشتر باعث میشود این مواد خورنده بیشتر با سنگ تماس پیدا کند و آسیب بیشتری بزند.

اگر این مواد روی سنگ مرمر یا دهبید یا هرسین ریخت. هرچه زودتر برای کفسابی یا سنگسابی اقدام کنید. هرچه زودتر اقدام کنید لکه راحت تر از بین می رود و قیمت کفسابی هم پایین تر میشود. زیرا مواد فرصت کمتری برای نفوذ در سنگ داشته اند.

چرا ساب زدن سنگ آسیب دیده با وایتکس الزامی است؟

وایتکس به راحتی سنگ را خراب می کند و همزمان به منافذ زیرین سنگ هم نفوذ میکند. گفتیم که تغییر شیمیایی تنها با سابیدن سطح سنگ ترمیم میشود. اما درمورد وایتکس باید بدانید که کفسابی هم با سنباده های زبر و هم با سمباده های نرم انجام شود. تا سنگ سالم و صیقلی شود و لکه ها کامل از بین برود. اگر کفسابی سطحی انجام شود و هنوز آثاری از لک های ریز روی سنگ بماند، آب و رطوبت در این نقاط جمع می شود و دوباره باعث افزایش خرابی می شود.

کفسابی صدفساب در از بین بردن لک سنگ کف

جمع بندی

برای پاک کردن لکه های سنگ هرگز از موادی که مطمئن نیستید با جنس سنگ شما سازگار است یا نه استفاده نکنید. ممکن است ماده ای روی سنگ مرمر خوب جواب داده باشد اما اگر از همان برای سنگ گرانیت استفاده کنید لکه دائمی ایجاد کند.

اگر روی سنگ لکه هایی ایجاد شد که نتوانستید آن ها را پاک کنید نگران نباشید، یک کفسابی تخصصی می تواند لکه ها حتی عمیق و سخت را بسابد و سنگ نو از زیر آن جایگزین شود. شما میتوانید روی خدمات مرکز کفسابی صدفساب (مغانلو) بزرگترین مرکز کفسابی ایران حساب کنید. کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید.(پاسخگویی 24 ساعته)

نمایش 6 دیدگاه
 • فریبرز
  پاسخ

  یه روش بگو که بدون کف سابی بتوان سنگ را ترمیم کرد

  • sadafsab

   سلام اگه لکه به سنگ نفوذ نکرده باشه با شوینده های مخصوص میشه اونهارو پاک کرد البته این شوینده ها برای سنگ های مختلف اثر متفاوتی میذارن و باید حتما بسته به نوع سنگ انتخاب بشن. و حتما هم قبل از استفاده تست کنید. اما اگه لکه ها جوری باشه که سنگ خوردگی داشته باشه یا تغییر رنگ داده باشه فقط باید اون قسمت رو سابید تا قسمت آسیب دیده حذف بشه

 • پيمان مقدم
  پاسخ

  اگر فقط يك قطعه سنگ از مكاني لك داشته باشد قبل كف سابي است؟

  • sadafsab

   با سلام
   امکان سابیدن فقط یک سنگ وجود داره ولی پیشنهاد نمیشه. چون کفسابی لایه رویی و خراب رو از بین میبره و سنگ کاملا نو میشه. به همین دلیل با سنگ های کناری که نو نشده اند تفاوت رنگ خواهند داشت که جلوه زیبایی نداره. از طرفی بیشتر شرکت های کفسابی و سنگسابی مساحت های کوچک رو قبول نمیکنن و یا هزینه بالایی دریافت میکنن که به صرفه نیست. برای اطلاع دقیق تر و مشاوره بیشتر با شماره های سایت تماس بگیرید.

 • شهرام رحیمی
  پاسخ

  با سلام خانمم کاشی شور من رو روی سنگ مرمر راه پله ریخته وبعد از چند دقیقه لکه های سفید ایجاد شده میخواستم یه راهنمایی کنید چگونه لکهای سفید رو از بین ببرم با تشکر

  • sadafsab

   با سلام
   به احتمال 90 درصد این لکه ها به دلیل تغییر شیمیایی در سنگ هست و در واقع سنگ خورده شده و نمیشه این لکه ها رو پاک کرد
   تنها راه حل کفسابی هست. چون این لایه نازک آسیب دیده سابیده میشه و سنگ زیرین که سالم هست نمایان میشه

یک نظر بدهید